19th Ave New York, NY 95822, USA

Twój biznes stoi w miejscu? Te pytania Ci pomogą

Trudno radzić każdemu, nie znając specyfiki branży, w której działa, ale są pewne uniwersalne elementy wspólne dla wszystkich biznesów i na tym w dzisiejszym wpisie chcemy się skupić. Jesteśmy pewni, że pytania, które regularnie sobie zadajemy, pomogą również Tobie i zamiast tracić czas – zwiększysz swoją skuteczność i zyskasz na tym więcej, niż myślisz.

Jakie jest wąskie gardło Twojego biznesu?

Pozornie wszystko działa jak należy, ale czasem warto wejść głębiej i przyjrzeć się bardziej wnikliwie wszystkim procesom, którymi zarządzasz. Wąskie gardło to punkt, który spowalnia działania, powoduje brak efektywności, ogranicza przepustowość, po prostu – wpływa negatywnie na wszystkie inne elementy w firmie. Zlokalizowanie go i naprawa pozwalają bez dodatkowych nakładów i reorganizacji całości działać lepiej, szybciej, po prostu sprawniej. Zastanów się, co może być wąskim gardłem Twojego biznesu i od niego zacznij wprowadzanie zmian.

Masz odpowiednie narzędzia?

 Robisz wszystko samodzielnie, czy powierzasz zadania innym ludziom? Zaufanie do zespołu oraz korzystanie z odpowiednich narzędzi (standardów, wzorów) jest kluczowe, by nie być jednoosobową orkiestrą i szybko wyczerpać swoje najlepsze zasoby. Zastanów się, z czego możesz skorzystać, aby działać sprawniej i zyskać więcej czasu na to, co naprawdę jest ważne. Jeśli nie znosisz odpisywać na maile, może warto powierzyć to komuś innemu, a samemu mieć czas na zajmowanie się tym, co najważniejsze w Twoim biznesie?

Co(ś) Cię rozprasza?

Czy wiesz, że każde przerwanie pracy w maksymalnym momencie skupienia wymaga od kilku do kilkunastu minut powrotu? Jeśli by dodać do siebie wszystkie rozpraszacze, które towarzyszą Ci w pracy, może się okazać, że na najbardziej efektywną działalność zostaje Ci niewiele czasu…Cal Newport, autor książki „Cyfrowy minimalizm” (Digital Minimalism: Choosing a Focused Life in a Noisy World) podpowiada, jak zachować higienę psychiczną i nie tracić czasu ani zdrowia na to, co zbędne i pochłaniające nas bez reszty. Jego zdaniem, nie ma nic złego w sprawdzeniu tego, co słychać w świecie, ale kompulsywne scrollowanie i zaglądanie do telefonu właściwie bez celu może nam zaszkodzić. Chcąc ograniczyć korzystanie z technologii, warto zastosować trick Cala i traktować np. telefon jak narzędzie (porównując go do młotka, który bierzemy do ręki, gdy chcemy wbić gwóźdź, ale nie chodzimy z nim po domu, nie trzymamy cały czas w ręku).

Planujesz, czy działasz spontanicznie?

To nie jest tak, że bez planu się nie da, ale jest trudniej, bardziej stresująco i mniej przewidywalnie. Biznes potrzebuje planowania, ustaleń, ram czasowych i świadomości, że to, co robimy, jest tym, co przybliża nas do celów. Aby uporządkować wszystko, co ważne w naszych działaniach, stworzyliśmy planer na 365 dni nadchodzącego roku, który będzie nam towarzyszył, pomagał mówić „sprawdzam”, inspirował do dbania o siebie i otoczenie, przypominał…Więcej przeczytasz tutaj: https://wolnosczdrowiepasja.pl/planer-2022/. Bez względu na to, czym się będziesz posługiwać, warto mieć ten nawyk, by planować, odhaczać, sprawdzać, modyfikować, wiedzieć całą ścieżkę, bo pamięć jest ulotna, a to, co zapisane – stanowi punkt odniesienia dla następnych działań.

Pracujesz z właściwymi ludźmi?

Zasoby ludzkie to najważniejsze ogniwo w biznesie, dlatego warto poświęcić więcej czasu i uwagi na znalezienie i wyszkolenie tych, z którymi praca będzie czymś więcej, niż realizowaniem zadań i odnoszeniem sukcesów. Chemia w zespole to taki czynnik, który sprawia, że nagle 1+1 = 3 i ten, kto potrafi pracować z ludźmi wie dokładnie o czym piszemy. Szukaj ludzi, dla których czynnik finansowy nie jest jedynym motywatorem pracy u Ciebie, ludzi, których „dlaczego” jest podobne do Twojego.

Dbasz o relacje?

Relacje w biznesie to fraza tak często powtarzana, że trudno czasem o bardziej utarte sformułowanie. I o ile większość przedsiębiorców wie, jak utrzymywać relacje z kontrahentami i innymi podmiotami, o tyle budowanie dobrych relacji z klientami może stanowić wyzwanie. Relacja wynika też z komunikacji, do której niewielu przykłada wagę…Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, warto więc zadbać, aby w kontakcie z Tobą klient wiedział, że w końcu znalazł rozwiązanie swoich problemów i to w najlepszy możliwy sposób – znalazł Ciebie. Jeśli sam się tym nie zajmujesz, zleć to zadanie profesjonalistom, a na pewno będzie to dobra inwestycja.

Dbasz o siebie?

Potrafisz zrobić sobie przerwę, wszystko wyłączyć i znaleźć czas na analizę, przemyślenie wszystkich kroków, wyciągnięcie wniosków? To też jest praca, ale na zupełnie innym polu. To właśnie wtedy, gdy nie jesteśmy przeciążeni, a zdystansowani do tego, co robimy, przychodzą nam do głowy nowe rozwiązania, pomysły i odkrywamy nowe drogi. Dla nas trzydniowy weekend jest właśnie taką przerwą, która pozwala nam pracować mądrzej i spojrzeć z boku na to, co robimy. Raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z 2020 pokazał, że aż 37% przedsiębiorców deklaruje pracę po godzinach. Tym bardziej temat ten jest szczególnie ważny dla naszego dobrostanu.

Czasem dobrze postawione pytanie w odpowiednim momencie może okazać się kluczowe dla wprowadzenia zmian. Mamy nadzieję, że te powyższe stawiane raz na jakiś czas będą pomocne w Twoich działaniach. Wyślij ten post bliskim, którzy chcą się rozwijać, ale napotykają różne przeszkody na swojej biznesowej drodze.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.