19th Ave New York, NY 95822, USA

Nie znajdziesz w świecie tego, czego nie odkryłaś w sobie

Blisko 38% stanowisk kierowniczych w Polsce obejmują kobiety[1], a Polska pod tym względem znajduje się w światowej czołówce. Ponadto, cztery na dziesięć zarejestrowanych w Polsce działalności gospodarczych, to firmy prowadzone przez kobiety…

Temat przedsiębiorczych kobiet jest bardzo ciekawy i stanowi wyzwanie nie tylko dla społeczeństwa, ale również najbliższego otoczenia tych kobiet. Pisząc najbliższe otoczenie mamy na myśli partnera, dzieci, rodziców, ich oczekiwania i wyobrażenia. Prowadzenie własnej firmy jest wyzwaniem, ale również dla pewnej grupy kobiet jedynym modelem funkcjonowania na rynku i choć wiele mówi się o powrocie do pracy, o godzeniu ról, to niewiele miejsca poświęca się tym kobietom, które szukają czegoś więcej, niż możliwość pracy u kogoś.

Dla nas, chcących być głosem pozytywnych zmian w podejściu do biznesu i zdrowia, temat ten jest bardzo bliski, dlatego zebraliśmy kilka istotnych wskazówek, jakie można dać tym wszystkim, którzy chcą wspierać przedsiębiorcze kobiety. Często bowiem partnerzy i bliscy nie do końca wiedzą, w jaki sposób swoim działaniem i postawą mogą pokazać kobiecie, że grają w tym samym zespole.

Przestrzeń

Kobiety do działania potrzebują przestrzeni i możliwości skupienia się wyłącznie na tym, co jest do zrobienia. Stworzenie przestrzeni do zajmowania się tym, co ważne tu i teraz pozwala być efektywnym i spełnionym w tym, co się robi, co bezpośrednio przekłada się na inne obszary życia.

Wolność

To bardzo szerokie pojęcie często pojmowane jako abstrakcja, jest przecież efektem codziennych wyborów i możliwości jakie mamy, bądź nie, a  właściwie, na jakie się godzimy. Czasem zwykłe pytanie o plany na najbliższe dni, czy tego, co kobieta chce zrobić jest ważniejsze, niż organizowanie jej czasu i decydowanie za nią („żeby nie musiała się tym zajmować”).

Rozwój

Kobiety stawiają możliwość rozwoju wśród 3 najważniejszych elementów bycia niezależną i wartościową. Dla każdego rozwój może oznaczać co innego na danym etapie życia, ważne jest jednak, aby móc sobie na niego pozwolić z przekonaniem, że to coś istotnego, ważnego i potrzebnego (a nie wymysł, czy zabawa).

Otoczenie

Mówi się, że jesteśmy sumą 5 osób z naszego najbliższego otoczenia. To ono nie pozwala nam odpuszczać, motywuje, dodaje energii, pokazuje, że mamy podobnych sobie. Czasem potrzeba więcej cierpliwości, by znaleźć się odpowiednim otoczeniu, dlatego istotną rolą wspierającego partnera (rozumianego szeroko) jest być tą pierwszą właściwą osobą, która wierzy i dodaje sił.

Akceptacja i zaufanie

Wiele kobiet, które osiągnęły już sukces zapytanych o to, co jest im potrzebne w codziennej relacji z partnerem, mówi, że nie do końca motywowanie, pocieszanie i wzmacnianie pewności siebie, ale ufanie, że to, co robią jest dobre. Zaufanie i akceptacja są kluczowe, by mogły iść dalej obraną drogą bez oglądania się, czy słusznie nią podążają.

Swoboda działania

Poczucie spokoju jest bezcenne. Wiele kobiet, które założyły rodzinę i realizują się zawodowo ma problem z tym, by ze spokojem w sercu i głowie móc działać na 100% w jednym czasie, a w drugim być z rodziną na 100%. Tylko we wspierającej relacji udaje się osiągnąć balans, w którym ma się swobodę działania i nie jest się rozdartym pomiędzy obowiązki w pracy i obowiązki w domu.

Zrozumienie

Choć wydaje się to mało sprawcze, to realnie pomóc można przez prezentowanie określonej postawy. 9 na 10 kobiet[2] przyznaje, że tego, czego najbardziej im brakuje, gdy decydują się działać po swojemu jest brak zrozumienia ze strony najbliższego otoczenia. Nawet brak czasu nie jest tak dotkliwy jak świadomość, że nie jest się rozumianym, dlatego tym, co można zrobić tu i teraz dla kobiety przedsiębiorczej to zrozumieć, że ma ona powody dla których działa i nie powstrzymywać jej.

Obecność

Wydaje się to oczywiste, ale bycie dostępnym i obecnym oraz „pozwolenie” kobiecie na bycie aktywną jest podstawą do tego, aby mogła ona realizować swoje cele. Za każdą silną kobietą stoi silny partner, czyli taki, który daje jej wolność decydowania o życiu w każdym jego aspekcie i jest obecny w zakresie, w jakim kobieta go potrzebuje.

Kobiety przedsiębiorcze mają wiele wspólnego i ich styl prowadzenia działalności będzie tym dojrzalszy i bardziej skuteczny, im bardziej będą one mogły skupić się na realizacji celów. Celów, które służą całemu otoczeniu kobiet – od najbliższego, po całe społeczności innych kobiet. Kobiety umieją działać wielowątkowo, dlatego najlepsze, co można dla nich zrobić, to nie przeszkadzać w dążeniach i wspierać.

Mówi się, że „nie znajdzie się w świecie tego, czego nie odkryje się w sobie”, dlatego najważniejsza praca, jaka jest do wykonania to praca w środowisku kobiety przedsiębiorczej. Na nic świetne pomysły, na nic motywacja i chęci – gdy każda próba okazuje się być walką o przetrwanie. Za to wspierające osoby wokół, które otwarcie pytają, co mogą zrobić, aby kobieta mogła się rozwijać są jak nieoceniony kapitał startowy. Warto dmuchać w te skrzydła, które wyrastają bliskiej Wam osobie, bo jej sukces to sukces również dla tych, którzy się do niego przyczynili. Takich relacji Wam życzymy!

[1] Wynik badania „Women in Business 2020”

[2] Raport Grant Thornton „Kobiety w biznesie 2020” 

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.