19th Ave New York, NY 95822, USA

Czego, jako przedsiębiorcy, możemy uczyć się od Igi Świątek?

W listopadzie pisaliśmy o tenisie, jako recepcie na długowieczność i 10 powodach, dla których warto zainteresować się tą dyscypliną: Recepta na długowieczność – tenis! Poznaj 10 powodów, dla których warto w niego grać. Dziś idziemy krok dalej i podglądając Igę Świątek, wyciągamy najlepsze lekcje od sportowców dla przedsiębiorców – w aspekcie zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.  

Sport i biznes można zamknąć jednym stwierdzeniem – albo masz rezultaty albo wymówki. Wszyscy przedsiębiorcy, których znamy, są aktywni fizycznie i zgodnie przyznają, że obszary te są ze sobą ściśle powiązane, a postawa przedsiębiorcy oraz sportowca wzajemnie się kształtują.

The New York Times określił Igę „wschodzącą królową tenisa” i można spytać, czego 20-letnia tenisistka może nauczyć przedsiębiorców, przecież to doświadczenie daje przewagę… Jednak nie jest jedynym czynnikiem warunkującym sukces. Jej historia pokazuje, że to nie wiek, a odpowiednia strategia, pracowitość i talent mają ogromne znaczenie w osiąganiu efektów.

Tenis to sport wymagający zarówno fizycznie, technicznie, jak i mentalnie. Pozwala na wszechstronny rozwój i wypracowywanie refleksu, a także stwarza doskonałe warunki do aktywności z partnerem (prywatnym, czy zawodowym) oraz uczy współzawodnictwa – dla wielu przedsiębiorców to kluczowe argumenty przemawiające za tą dyscypliną.  Ponadto, można grać na świeżym powietrzu, co jest bardzo ważne dla tych, którzy chcą obniżyć poziom stresu i każdą wolną chwilę spędzać w otoczeniu natury. Śledząc zmagania Igi oraz jej styl, wyciągnęliśmy 7 cennych lekcji, którymi dzielimy się z Wami:

Drzemie w Tobie potencjał. Wykorzystaj go najlepiej jak możesz

Zrozumienie tego, jakie są nasze mocne strony i w czym tkwi nasza największa siła jest kluczowe do tego, by móc się rozwijać we właściwym kierunku i nie blokować tym, co może stać na przeszkodzie. To właśnie ten kierunek jest najważniejszy.

Emocje trzymaj na wodzy

Skoncentrowanie na zadaniu – również wtedy, gdy dobrze nam idzie, pozwala odrzucić to, co może zakłócać realne działanie. Presja wewnętrzna, by iść na przód i skupić się na działaniu, a nie odczuwaniu, pomaga się nie rozpraszać i lokować energię tam, gdzie trzeba.

Weź do zespołu najlepszych z najlepszych

Jeśli sztab doświadczonych, najlepszych w swoim fachu osób uczynisz swoim najbliższym otoczeniem, to nawet, jeśli przyjdzie gorszy czas i gorsza forma – oni nie pozwolą Ci odpuścić. Osoby, z którymi się współpracuje mają na nas znaczący wpływ, a więc warto zadbać, aby wpływ ten był po prostu dobry.

Zadbaj o regenerację

Młody organizm szybko się regeneruje, ale każdy szybko „odwdzięcza” za to, jak go traktujemy. Im lat jest więcej, tym kwestia regeneracji staje się coraz bardziej kluczowa i takie aspekty, jak odpowiednie odżywanie, nawodnienie, sen, redukowanie stresu sprawiają, że jesteśmy w optymalnej formie do działania bez względu na warunki zewnętrzne. Liczne badania pokazują, że niedostateczna regeneracja jest wprost proporcjonalna do spadku wydajności[1].

Trenuj na powietrzu

Sport, który można uprawiać na świeżym powietrzu ma tę zaletę, że pozwala nam dotleniać się i wystawiać na naturalne światło podczas wysiłku. Warto zadbać o przebywanie na dworze również prowadząc swój biznes – nie wszystko przecież trzeba robić z biura, czy domu. Pomyśl, jakie zadania możesz realizować spacerując i zobacz jak niewielka zmiana może korzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Badania[2] dowodzą, że chodzenie pobudza kreatywność i twórcze myślenie.

Kiedy idziesz po wygraną, skoncentruj się na celu

Zobacz, jak najlepsi wychodząc na kort odcinają się od wszystkiego, co ich otacza i koncentrują na działaniu tu i teraz. Bycie przygotowanym i usunięcie rozpraszaczy, gdy masz do rozegrania własny mecz daje poczucie sprawczości i pewności siebie, a to bezpośrednio przekłada się na wynik.

Last, but not least – rób to, co sprawia Ci radość

Bez względu na to, czym się zajmujesz, musi być to bliskie Twojemu sercu. Wówczas droga, którą chcesz pokonać, jest drogą, którą samodzielnie wyznaczasz, a fakt, że doskonale znasz własne „dlaczego”, sprawia, że trwasz w tym mimo chwil zwątpienia.[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]
[1] Zmęczenie psychiczne spowodowane brakiem przerwy w pracy sędziów wpływa negatywnie na podejmowane przez nich decyzje (przykład wydanych wniosków o zwolnienie więźniów): Danziger S. et al., Extraneous factors in judicial decisions, Proccedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 2011, 26 Apr; 108(17): 6889–6892.

[2] Chodzenie na świeżym powietrzu pobudza twórcze myślenie: Opezzo M., Schwartz D. L., Give Your Ideas Some Legs: The Positive Effect of Walking on Creative Thinking, Journal of Experimental Psychology: Learning, Memory, and Cognition © 2014 American Psychological Association 2014, Vol. 40, No. 4, 1142–1152.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.