19th Ave New York, NY 95822, USA

Jak być tu i teraz, gdy wokół tyle się dzieje?

Syndrom FOMO (fear of missing out) dotyczy coraz większej części współczesnego społeczeństwa. Strach przed byciem niepoinformowanym sprawia, że często sięgamy po telefon, czy siadamy do komputera tylko po to, by sprawdzić, co nowego pojawiło się od czasu, gdy ostatnio się logowaliśmy. Ma to odniesienie do wielu sfer życia i sprawia, że wiele osób nie potrafi odpoczywać, irytuje się, gdy nie ma dostępu do sieci, czuje wręcz, że coś traci, gdy nie jest na bieżąco…

Życie pędzi i by nadążać nie można być w tyle ze wszystkimi nowinkami i informacjami – tak nam się mówi i tak wielu z nas nauczyło się funkcjonować. Bycie w ciągłym biegu jest często wynikiem godzenia wielu ról życiowych i samej natury człowieka, który nie chce być pomijany ze względu na to, że czegoś nie wie. Każdego dnia nasz mózg dostaje mnóstwo informacji i musi dokonywać selekcji, a więc mimowolnie część z nich odrzuca. Przez natłok obowiązków, podczas pracy nie możemy się skupić, bo myślimy o tym, co trzeba załatwić, a będąc wśród bliskich nie możemy przestać myśleć o pracy. Niby pracujemy, a sprawdzamy powiadomienia, z których nic nie wynika, niby bawimy się z dziećmi, ale nasza głowa jest zupełnie gdzie indziej. Chcemy ogarniać wszystko przez cały czas, co sprawia, że to, co tu i teraz nam umyka…

Ustal priorytety

Grudzień to miesiąc, w którym w wielu branżach jest sporo pracy, dużo więcej, niż w innym czasie. To może generować zmęczenie, frustrację, niepokój, czy ze wszystkim się zdąży. Pracując na swoim można tak ułożyć sobie działania, aby nie zostawiać niczego na ostatnią chwilę, a i tak nie ma się pewności, czy znajdzie się czas na to wszystko. Warto więc ustalić priorytety i określić to, co jest najważniejsze do zrobienia, a następnie wykonać to jako pierwsze. Zaczynanie wszystkiego w strachu przed tym, że nie zdążymy może sprawić, że trudno będzie się nam skupić na pracy tu i teraz.

Deleguj

Błędem wielu przedsiębiorców jest robienie wszystkiego samemu i bycie niezastąpionym. Im szybciej powierzymy zadania innym, tym szybciej nauczą się oni, jak robić je dobrze i nie tylko rozwiną się na tym polu, ale też my zyskamy czas i energię na realizację nowych pomysłów albo po prostu odpoczynek od danego tematu.

Nie rezygnuj ze wszystkiego naraz

Jeśli czujesz, że czytanie wiadomości pochłania za dużo Twojego czasu, zostaw sobie jedno ich źródło, a w pozostałych wyłącz powiadomienia. Jeśli łapiesz się na tym, że coś zajmuje za dużo Twojego dnia, a lubisz to mimo wszystko, spróbuj wyznaczyć sobie konkretny czas na tę aktywność albo zamienić porę dnia na najbardziej dogodną.

Ustal własną dostępność

Jeśli stale ktoś lub coś odciąga Twoją uwagę i rozprasza – postaraj się wyznaczyć czas swojej dostępności dla innych. Nie trzeba reagować na każde powiadomienie w telefonie, można robić to tylko w określonym czasie. Inni ludzie też się tego uczą i szanują, że pracujesz cztery dni w tygodniu albo że jest pora, w której już nie pracujesz.

Ciesz się chwilą tu i teraz

Znasz na pewno ten obrazek – koncert ulubionego zespołu, mnóstwo efektów dla oka i ucha, ale 90% osób patrzy na niego przez szklany ekran telefonu…później rzadko kiedy do tego wraca, bo ma już setki nowych zdjęć i nagrań, a poza tym tamta chwila była wyjątkowa wtedy…albo przedstawienie w przedszkolu, podczas którego mali artyści jedyne, co widzą to etui telefonów, którymi są nagrywani… Warto czasem zrobić inaczej, bliżej własnego serca, odpuścić dziś, by za kilka dni wrócić ze zdwojoną siłą.

Najbliższy czas może być dobrą okazją do złapania oddechu i nabrania rozpędu na nadchodzące miesiące pracy. Czasem cofamy się tylko po to, by wziąć rozbieg!

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.