19th Ave New York, NY 95822, USA

Recepta na długowieczność – tenis! Poznaj 10 powodów, dla których warto w niego grać

 

Jako pasjonaci zdrowia, zgłębiamy każdy temat, który dotyczy długowieczności i nie robimy tego wyłącznie w teorii – sprawdzamy na własnej skórze wszystko to, co rozwija, inspiruje, odmładza ducha i ciało, wyzwala radość życia. Dziś sport, który można pokochać już na pierwszym treningu, sport, który daje ogrom korzyści dla uprawiających go w każdym wieku. Przed Wami – TENIS!

Tenis jest jak gra w szachy, której efektem ubocznym jest idealna kondycja fizyczna – mówi Dominika Kondracka, która wraz z mężem Piotrem, certyfikowanym trenerem tenisa II klasy od 14 lat prowadzi  Klub Tenisowy Matchpoint w Komorowie. To doskonały sport dla całej rodziny – rodzice często zapisują dzieci i z czasem sami dołączają, by razem aktywnie spędzać czas. 

Każdy ruch jest nieodzownym elementem zdrowego stylu życia, dziś skupimy się na tym, dlaczego warto ruszać się akurat na korcie tenisowym:

  1. Wszechstronny rozwój 

Tenis wymaga zarówno opanowania określonych umiejętności czysto fizycznych i technicznych, jak i mentalnych, co sprawia, że równolegle pracujemy nad mięśniami i umysłem. Gra to połączenie fizyczności z taktyką i odpowiednią strategią oraz ciągłe myślenie. 

  1. Można zacząć w każdym wieku

Czasem wydaje się, że w wieku 30 czy 40 lat zaczynanie przygody ze sportem jest ryzykowne, a już na pewno nie daje szansy na osiągnięcie czegoś więcej, niż postaw. Nic bardziej mylnego! Odpowiednie nastawienie, dobry nauczyciel i „practise practise practise” mogą dać więcej, niż traktowanie młodego wieku jako wyłącznego gwaranta odniesienia sukcesu w sporcie. 

  1. Sprzyja budowaniu więzi 

To sport towarzyski, dzięki któremu nawiązujemy relacje z innymi. Wspólna pasja zbliża, a poznawanie nowych partnerów gry uczy bycia z wieloma, często różnymi typami osób, które coś łączy. Gdyby na co dzień znaleźć coś, co nas łączy z ludźmi tak od nas odmiennymi, to może byłoby mniej konfliktów, a więcej porozumienia?

  1. Pomaga utrzymać dyscyplinę

Nie da się na dłuższą metę uprawiać sportu i źle się odżywiać i nie regenerować. Prędzej czy później cierpi kondycja, refleks, ogólne samopoczucie, dlatego tenis pomaga o siebie dbać całościowo, bo też całościowo rozwija – tenis pozwala pracować nad harmonijną sylwetką i rozwijać wszystkie grupy mięśni.

  1. Uczy współzawodnictwa 

W tenisie ważne jest zarówno współzawodnictwo, jak i rywalizacja, bez względu na to, czy uprawiamy go amatorsko, czy zawodowo. Sparingi, turnieje, zawody to ciągła nauka i nowe wyzwania dla zawodnika. Zdobyte umiejętności wykorzystuje on także poza kortem. 

  1. Wynik w dużej mierze zależy od sportowca

Tenis to sport, w którym ilość zmiennych mających wpływ na nasze efekty jest niewielka. Gra nie zależy od pogody, czy maszyny, a od naszego przygotowania, skupienia i umiejętności. Ta świadomość motywuje do pracy. 

  1. Pozwala zaakcentować osobowość 

Każdy ma swoje mocne strony i indywidualne cechy, które mogą okazać się kluczowe podczas gry. Tenis pozwala na prowadzenie zawodnika zgodnie z jego predyspozycjami i to w wielu przypadkach przesądza o sukcesie, a na pewno kształtuje styl. 

  1. Sport dla całej rodziny

Na korcie spotkać można pięciolatków i osoby po osiemdziesiątce. To miejsce dla całych rodzin. Harmonijny rozwój fizyczny, współzawodnictwo, rozładowanie napięcia, nauka skupienia i lekcje pokory to aspekty, za które wiele rodzin kocha ten sport!

  1. Może być pasją życia

Miłość do sportu to coś, co daje radość życia, może być odskocznią od codzienności, lekiem na różne dolegliwości, motywacją do działania. Pasja jest wymagająca, ale daje ogromną satysfakcję, szacunek do samego siebie, pomaga pokonywać słabości i kształtuje mocne strony charakteru. 

  1. I świetną zabawą 

Czasem tylko tyle, a czasem aż tyle. Dobra zabawa to coś, o czym często zapominamy na co dzień, gdy wszystko trzeba robić „po coś”. Radość z robienia czegoś pozwala myśleć niekonwencjonalnie, odreagować stres, otworzyć się na nowe. 

A jeśli 10 powodów to mało, może warto przywołać wyniki badań angielskich naukowców opublikowane w „British Journal of Sports Medicine”, które dowiodły, że uprawianie sportów rakietowych: gry w tenisa, squasha lub badmintona, obniża o 56% ryzyko śmierci z powodu udaru mózgu lub zawału serca (i o 47% z jakiejkolwiek innej przyczyny). Na drugim i trzecim miejscu były: pływanie i aerobik. Obserwacje prowadzono przez 9 lat, a grupę docelową stanowiło 80 tysięcy osób powyżej 30.roku życia. 

 

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.