19th Ave New York, NY 95822, USA

10 ekstremalnie ważnych rzeczy, które warto wiedzieć, zanim zostaniesz swoim własnym szefem!

Jeśli przymierzacie się do tego, by spróbować własnych sił w prowadzeniu działalności gospodarczej, mamy dla Was coś specjalnego. 10 ekstremalnie ważnych rzeczy, które warto wiedzieć, zanim zostaniecie swoim własnym szefem! Sprawdźcie to! 

1.

Nie każdy się do tego nadaje 

Prowadzenie własnego biznesu nie jest dla każdego i nie każdy powinien się podejmować jego zakładania. To trochę tak, jak z prowadzeniem samochodu… niektórzy czują się bezpieczniej, gdy siedzą za kierownicą, inni czują się lepiej w roli pasażera. Wejście w rolę kierowcy oznacza, że nikt nie podejmie za Ciebie najważniejszych decyzji… to Ty decydujesz o kierunku, w jakim należy podążać oraz o samym stylu jazdy. 

2.

Trzeba pełnić wiele ról na raz

Wyjście poza strefę komfortu, jaką daje stanowisko na etacie, oznacza przejęcie funkcji, które dotychczas pełniło wiele różnych osób. Trzeba zacząć zarządzać firmą kompleksowo, a zatem nie tylko wykrojonym zakresem obowiązków, lecz również swoimi finansami, kontaktami z klientami, zbudowanym przez siebie zespołem… 

3.

Nikt nie narzuca stylu pracy

A zatem nikt nie powie ani nie doradzi Ci, jak własny biznes poprowadzić… A jeśli nawet będzie chciał to zrobić, to podchodź z rezerwą do wszelkiego rodzaju doradców. Pracując na własny rachunek, ustalasz nie tylko własny styl pracy, lecz również środowisko oraz przestrzeń, w której pracujesz – lokalizacja, szybki Internet, wyposażenie biura, godziny pracy a nawet widok z okna i środki czyszczące… to wszystko może nagle stać się przedmiotem podejmowanych decyzji. 

4.

Kontakty, kontakty i jeszcze raz kontakty 

W prowadzeniu biznesu liczą się znajomości oraz nawiązane kontakty. Nie sposób bowiem wyobrazić sobie funkcjonowania firmy bez klientów, kontrahentów oraz współpracowników. Dlatego o nawiązywaniu kontaktów warto pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem działalności i nauczyć się pielęgnować wszelkie nowe znajomości. 

5.

Zarabiasz tyle, ile pracujesz

Jako właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej, mikro- albo małej firmy czy start-upu szybko przekonasz się, że nikt nie ustalił tu stabilnego i pewnego planu wynagrodzeń. Tu nie ma gwarancji pensji na ten oraz przyszły miesiąc, a Twoje dochody zależą od tego, jak intensywnie i efektywnie będziesz nad nimi pracować. 

6.

Wydajesz tylko swoje pieniądze

To samo dotyczy również wydatków. Będąc na swoim, przekonasz się, ile naprawdę waży każda zarobiona złotówka i będziesz wydawać ją mniej chętnie, aniżeli wtedy, gdy pieniądze należały do Twojego szefa. To prawda, jaką odkrywają managerowie, którzy do tej pory dysponowali dużymi budżetami na przykład na cele reklamowe. 

7.

Klient Twój pan… a konkretnie – szef

O tym, że nasi klienci niepostrzeżenie zostali naszymi szefami, dowiedzieliśmy się tuż po założeniu firmy. Ty też niebawem przekonasz się, że spotkania, terminy, dotrzymane obietnice i dobrze podtrzymane relacje są tym, bez czego własny biznes nie ma prawa istnieć. Nie pozwól jednak, by klienci zdominowali Twój dzień… szanuj czas swój i swoich pracowników. 

8.

Przede wszystkim dyscyplina

Bądź zdyscyplinowany i wymagający głównie wobec siebie, by móc pokazywać innym, jak z Tobą pracować. To nie jest żaden mit, że dobry szef powinien stanowić dobry przykład dla swoich podwładnych, więc jeśli chcesz, żeby Twoi współpracownicy wykorzystywali czas w sposób efektywny, Ty też nie wychodź wcześniej… 

9. 

Wyznaczanie celów okazuje się ważne
Bo wcześniej naturalnie to ktoś wyznaczał punkt dotarcia i egzekwował efekty Twojej pracy. Dziś to Ty jesteś tym kimś, kto ustala gdzie chce się znaleźć i kiedy, a przede wszystkim jak tam dotrzeć. Niech Twoje cele będą SMART = sprytne, (a zatem skonkretyzowane – Specific, mierzalne – Measurable, osiągalne – Achievable, istotne – Relevanti określone w czasie – Time-bound). 

10.

Bądź najlepszą wersją szefa

Jeśli masz doświadczenie w pracy u różnych szefów, przeanalizuj to, co Ci w nich odpowiadało, a co było absolutnie niedopuszczalne. Nie pozwól na to, byś sam dla siebie stał się tyranem – zbyt wymagającym, przesadnie krytycznym i wiecznie niezadowolonym z efektów. Daj sobie możliwość docenienia siebie i swojej pracy, a także nagradzania się za wygenerowane efekty. 

My już wiemy, jak to jest być swoim własnym szefem i tego uczucia nie zamienilibyśmy na żadne inne ☺ A czy Ty jesteś gotowy, a przede wszystkim chętny i predysponowany do tej roli? Jeśli wciąż się zastanawiasz, opisz nam swoje wątpliwości, a my pomożemy Ci rozważyć wszystkie ZA i PRZECIW! 

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.