19th Ave New York, NY 95822, USA

6 cech liderek biznesu – Sprawdź, czy masz predyspozycje

Mówią o niej: „outsiderka, która weszła do świata rządzonego przez mężczyzn i po prostu zajęła w nim należne jej miejsce”. Mówią: „jedna z najbardziej wpływowych kobiet ostatnich 70 lat”, mówią w końcu, że to: „kobieta mająca odpowiednią dozę charyzmy i odwagę do głoszenia swoich przekonań”. A my mówimy dziś po prostu KOBIETA SUKCESU.

Margaret Thatcher nie była feministką… Margaret Thatcher nie walczyła o prawa kobiet… Ona po prostu pokazała kobietom, że i one mogą decydować, mieć władzę i być przywódcą… Czyli robiła swoje niezależnie od politycznych okoliczności i tego, czy wypada. Działała odważnie oraz konsekwentnie w dążeniu do zamierzonego celu. Nie ona jedna. Ona jedna jest za to reprezentatywnym przykładem cech, które przypisuje się kobietom-liderkom, kobietom-biznesmenkom, kobietom, które osiągają w życiu więcej, niż wynika ze stereotypów.

Jakie to cechy? Za chwilę opowiemy więcej na ich temat. Zanim to jednak zrobimy, zastanów się, czy i w Tobie jest coś z Margaret Thatcher, Oprah Winfrey lub Wirginii Wolf?

Po pierwsze: siła oraz pewność siebie

Kobiety przedsiębiorcze mają bowiem wewnętrzną moc, która skłania je do podejmowania ryzyka. Ta moc to nie tylko siła i pozwolenie sobie na naukę na własnych błędach, lecz również wewnętrzna potrzeba lub wypracowana umiejętność radzenia sobie ze stresem, krytyką, stereotypami, a nierzadko ironicznymi uwagami, których nie sposób uniknąć, postępując w sposób niestandardowy, niezgodny z powszechnym obrazem „kobiecych powinności”. Bycie liderką w środowisku biznesowym wymaga pewności siebie niezbędnej do radzenia sobie z przeszkodami, uprzedzeniami oraz niepowodzeniami, które się przecież zdarzają i nie sposób temu zapobiec.

Sprawdź, czy masz w sobie TO:

  • potrafisz wyczuć różnicę pomiędzy zdrową wiarą w siebie a nadmierni rozbudowanym ego?
  • nie udowadniasz, że jesteś lepsza od wszystkich wokół, lecz tworzysz wokół siebie kulturę pracy, w której nikt nikogo nie deprecjonuje niczyim kosztem?
  • jesteś skłonna do przyjmowania krytyki i feedbacku na temat własnego stylu przywództwa, ale nie dajesz się krytykantom zjeść na obiad?

Po drugie: cierpliwość i wytrwałość

Świat biznesowy jawi się jako stresujące i nieprzyjazne środowisko. Jednak liderki często posiadają przecież naturalne predyspozycje do tego, by się nie poddawać nawet w mało przewidywalnych i trudnych sytuacjach. Ich upór i żelazna konsekwencja w działaniu niejednokrotnie pozwalają przetrwać najgorzej rokujące okoliczności i osiągać cele długoterminowe. Pomaga cierpliwość, a niejednokrotnie też kierowanie się własną intuicją wbrew wielu różnym „doradcom”. To szczególnie ważne w przypadku, w którym otoczenie nie pochwala zorientowania na rodzinę, postrzegając ją jako coś, co skutecznie odwraca uwagę od pracy. Ufanie w swoje możliwości i odpowiednia doza determinacji pozwala liderkom na nieodkładanie biznesu na później pod pretekstem zbyt wielu dodatkowych obowiązków. 

Sprawdź, czy masz w sobie TO:

  • masz jasną wizję tego, co chcesz osiągnąć – zarówno w perspektywie krótko- jak i długoterminowej?
  • jesteś elastyczna w realizowaniu tej wizji, przy czym zmiana różnorodnych jej aspektów nie obniża Twojego zaangażowania?
  • dążysz do zrównoważenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym dzięki wrodzonej kreatywności?

Po trzecie: odwaga vs zdolność adaptacji

Liderki cechuje wysoka zdolność dopasowywania się do otoczenia przy jednoczesnymdążeniu do jego modyfikacji wedle własnych potrzeb. Silne żeńskie osobowości niejednokrotnie odczuwają potrzebę zakwestionowania status quo… rzucenia wyzwania wobec sposobów prowadzenia biznesu „od zawsze” i niekoniecznie akceptują tradycyjne podejście do realizacji strategii biznesowych. Czują mocną potrzebę poszukiwania lepszych i skuteczniejszych rozwiązań, do których dochodząnie przez rewolucyjne, a raczej ewolucyjne podejście do zastanych porządków. Zmiany przeprowadzane konsekwentnie, krok po kroku dają okazję do zdobycia przychylności ze strony co bardziej sceptycznych współpracowników lub partnerów biznesowych.

Sprawdź, czy masz w sobie TO:

  • czujesz, że nie chcesz stać w miejscu i masz ogromną potrzebę samorozwoju na wielu różnych płaszczyznach?
  • masz wysoką samoświadomość, ale nie boisz się prosić o pomoc lub radę wtedy, kiedy to konieczne?
  • potrafisz dopiąć swego nawet wtedy, gdy efekty nie przychodzą od razu i dążysz do zjednywania sojuszników dla swoich własnych koncepcji?

Jeżeli na większość z postawionych tu pytań Twoja odpowiedź brzmi „TAK”, gratulujemy! Masz w sobie naturalne predyspozycje do bycia liderką. Jeśli Ty też czujesz, że nią jesteś, podziel się z nami swoimi przemyśleniami na temat realizowanych projektów… daj znać, co chciałabyś poprawić lub czym z chęcią podzieliłabyś się z innymi liderkami… na pewno znajdziemy pole do wspólnych działań!

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.