19th Ave New York, NY 95822, USA

Mindset – zmiana myślenia a zmiana życia

Nie będzie tajemnicą, jeśli napiszemy, że nasze myślenie o czymś ma ogromny wpływ na to, jak postrzegamy sytuacje, ludzi, jak przezwyciężamy trudności i w końcu – jak myślimy o sobie samych. Co sprawia, że jedni osiągają sukcesy, a inni nie, choć na drodze i jednych i drugich pojawiają się różne przeszkody? Czy to tylko kwestia myślenia? A może jakichś predyspozycji, których nie da się nauczyć? 

Kiedyś wpadł nam w ręce z pozoru banalny cytat „Świat jest taki, jakim ty go widzisz”. Można się z nim zgodzić bez większej refleksji – skoro my patrzymy na świat, to jego obraz jest naszym obrazem, nic w tym odkrywczego. Jednak zagłębienie się w to zagadnienie pozwala dostrzec najważniejszą kwestię dla każdego człowieka, który chce coś zrobić w swoim życiu albo zaczął coś robić, albo już coś zrobił, ale utknął, bo nie wszystko poszło po jego myśli. Sprawy są takie, jakie są – dopiero nasze postrzeganie ich i ocena nadają im znaczenia. To my widzimy w czymś szansę lub zagrożenie. Dla jednych to samo obiektywne wydarzenie będzie źródłem trosk i powodem spowolnienia dotychczasowych działań, a dla innych motywacją do zmiany w życiu. Czasem do zmiany myślenia o czymś potrzeba drugiej osoby – jej perspektywa pozwala obrać zupełnie inny kierunek postępowania. Ile razy zdarzyło się Wam, że znaleźliście rozwiązanie, choć sama sytuacja się nie zmieniła – ale zmieniło się nasze myślenie o niej?

Zmiana perspektywy a zmiana myślenia 

 Weźmy przykład kobiety, która bardzo chciała zrzucić zbędne kilogramy –miała do wykonania sporo pracy, bo założyła, że pozbędzie się aż 25 kilogramów! Gdy była już za połową drogi i na minusie było ponad 15 kilogramów, pomyślała sobie, że choć schudła, to nadal ma nadwagę i nie jest zadowolona z siebie. Gdy chciała się już poddać, spotkała osobę, która jest dla niej ważna. Osoba ta dostrzegła zmianę i powiedziała wiele budujących słów: jak podziwia jej wytrwałość i siłę i jak bardzo w nią wierzy. Nagle ta sama kobieta, której pozostało 10 kilogramów do zgubienia, spojrzała na siebie zupełnie inaczej i nabrała ogromnej motywacji do dalszej pracy. Ale co właściwie się zmieniło? Podczas tej rozmowy nie zaszła żadna konkretna zmiana w wyglądzie odchudzającej się kobiety, a jednak samą siebie zobaczyła w innym świetle. Czasami potrzeba kogoś, kto pomoże nam zobaczyć sytuację z innej strony, pokaże inne rozwiązanie, doda wiary i o nas zadba. Ludzie, którzy działają i nie poddają się przeważnie mają w swoim otoczeniu osoby, które są obiektywne i szczere. Taka relacja jest bezcenna i warto ją pielęgnować. 

Fixed mindset czy growth mindset?

Pojęciem, które każdy zgłębiający świadomość siebie człowiek znać powinien, jest mindset – czyli nastawienie, zdolność myślenia inaczej. Carol Dweck – profesor psychologii na Uniwersytecie Standford – dostrzegła pewną zależność między sposobem myślenia a ludzkimi osiągnięciami. Zdaniem Carol można wyróżnić dwie postawy – fixed mindset oraz growth mindset. Pierwsza to przekonanie, że nasze cechy i możliwości są niezmienne i ukształtowane w sposób trwały, natomiast druga mówi o tym, że uczenie się jest procesem nastawionym na ciągły rozwój i możliwości ludzkiego mózgu są nieograniczone. Już wiara w to, że można się wszystkiego nauczyć, jest w stanie sprawić, że człowiek będzie traktował zmiany życiowe jak wyzwania, z którymi może sobie poradzić. Umysł otwarty zarówno na zmianę, jak i na osiąganie nowych umiejętności może być największym naszym sprzymierzeńcem w zdobywaniu celów życiowych. Autorka książki Mindset: The New Psychology of Success, prowadząc liczne badania, doszła do wniosku, że pracując systematycznie i praktykując uważność można ukierunkować swój mózg na stały wzrost. Nawet sytuacje trudne, a właściwie przede wszystkim one, stanowią doskonałą okazję do nauki dostrzegania korzyści i samorozwoju. Poczucie sprawczości, które wyzwalają (gdy człowiek podejmie działanie) pozwala mu nie tylko zdobyć nowe doświadczenie, ale również wzmocnić poczucie pewności siebie i skierować myśli w stronę samorozwoju niezależnie od sytuacji. 

Łatwo mówić, trudno zrobić, powiesz?

Ludzie sukcesu też miewają trudności, ale nie myślą o nich w sposób blokujący ich działanie. A jako wyzwanie, któremu należy sprostać. Błędem poznawczym jest myślenie o człowieku, który osiągnął sukces, że mu „się udało”, bo nic samo z nieba nie spada, a nastawienie i dobre nawyki można wypracować. Trzeba tylko pozwolić sobie na popełnianie błędów i ćwiczenia. Każda sytuacja może być cenną lekcją dla tego, kto jest otwarty na naukę – taką postawę praktykujemy na wielu płaszczyznach naszego życia. Ktoś kiedyś powiedział, że ten, kto chce – szuka sposobów, a ten kto nie chce – powodów. Szukanie sposobów to inspirująca, często niełatwa, ale niezwykle efektywna praca. Myślenie może być naszym największym sprzymierzeńcem, trzeba tylko (i aż!) myśleć, że ma ono kolosalny wpływ na nasze życie. Od nas zależy, czy dobrze je wykorzystamy! 

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.