19th Ave New York, NY 95822, USA

Poznawanie nowych ludzi – czym warto się kierować?

Jednych to ekscytuje, drugim spędza sen z powiek, lecz niewątpliwie jest nieodłącznym elementem naszego życia, bez względu na to kim jesteśmy i czym się zajmujemy. Poznawanie nowych ludzi jest jak podróż w nieznane – można być doskonale przygotowanym, ale niespodzianki i nieoczekiwane sytuacje i tak się pojawią…

Nasz praktyka w biznesie pokazuje, że pozornie zwykła osoba może być prawdziwą perłą inspiracji, a ten, kto wydaje się być najlepszym materiałem na partnera biznesowego – może nie mieć zbyt wiele do zaoferowania.Bez względu na to, czy poznajemy nowych ludzi w sytuacjach oficjalnych czy prywatnych, warto kierować się kilkoma sprawdzonymi zasadami:

Nie oceniaj książki po okładce

Najlepiej w ogóle nie oceniać – wyzbyć się podziałów i czarno-białej wizji świata. Wychodzimy z założenia, że każdy człowiek może nas czegoś nauczyć, a im mniej w naszej głowie uprzedzeń i stereotypów, tym bardziej inspirująca relacja może się nawiązać. Warto czasem przyjąć czyjś punkt widzenia, bo można zobaczyć o wiele więcej, niż nam się wydaje.

Nie przekonuj na siłę

Każdy wchodzi w nowe relacje z własnymi przekonaniami na pewne tematy. Bliżej nam do osób, które w jakiś sposób są podobne do nas, wyznają te same wartości. Lata doświadczenia w biznesie nauczyły nas, by nie robić niczego na siłę. Wymiana argumentów, dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na dany temat – tak, przekonywanie na siłę, obrażanie (się) – zdecydowanie nie!

Bądź zmianą, którą chcesz wprowadzić

Jeśli oczekujemy czegoś od osób, z którymi chcemy wspólnie działać, wymagajmy tego najpierw od siebie. Każda wielka zmiana zaczyna się od pierwszego kroku – kroku zrobionego we własnym domu. Dojrzałe, wartościowe relacje potrzebują czasu, jednak nigdy nie wiemy, które z tych nowo zawiązanych okażą się najbardziej obiecującymi i wnoszącymi wiele dobrego do naszego życia. Warto więc budować je na mocnym fundamencie. 

Bądź empatyczny i słuchaj

Słuchanie to prawdziwa sztuka – możliwa wówczas, gdy podchodzimy do kogoś jak do partnera bez względu na jego wiek i status. Bycie empatycznym pozwala dostrzec więcej i więcej rozumieć. Wzajemne słuchanie się w zespole podnosi jakość komunikowania, a to podstawa dobrych relacji zarówno biznesowych, jak i prywatnych. 

Zakładaj, że ludzie się w gruncie rzeczy dobrzy

Czasem zdarza się, że ktoś postąpi inaczej niż się tego spodziewamy, ma gorszy dzień lub inną percepcję ze względu na sytuację, w której się znalazł. Warto jednak mimo wszystko założyć, że wciąż jest tym samym dobrym i miłym człowiekiem i tak też go traktować, wyciągając tym samym ku niemu pomocną dłoń.  

Nie szczędź dobrego słowa

Żyjemy w takiej kulturze, w której prędzej wytknie się nam błąd niż dostrzeże dobrze wykonaną pracę. Rzadko kiedy ludzie zauważają lojalność, trud włożony w pracę, zaangażowanie ich współpracowników, uznając, że tak przecież powinno być. My stawiamy na wdzięczność za to, co dostajemy od innych, za drobne gesty i rady. Zauważamy siebie nawzajem, bo pracujemy w małych, wzajemnie motywujących się grupach i poza tym, że wspólnie działamy, po prostu się lubimy – łączą nas dobre relacje, które pielęgnujemy od samego początku. 

Miej zasady i bądź sobą

Nie można być lubianym przez wszystkich, ale można działać w zgodzie ze sobą i własnymi zasadami. Ludzie czują, kiedy chcemy się im przypodobać, a kiedy robimy coś, co jest słuszne bez względu na opinię innych. Warto mieć własne zasady i zawsze być sobą.

Ludzie mają różne charaktery, temperamenty i talenty – jednym coś przychodzi z łatwością, inni muszą się czegoś długo uczyć. Otwartość na innych pozwala uczyć się każdego dnia nowych rzeczy i inspirować czyimiś działaniami. Nikt nie jest samotną wyspą i potrzebuje innych ludzi. Nigdy też nie wiemy, czy nowo napotkana osoba nie odmieni naszego życia, dlatego warto szukać tego, co nas łączy, niż skupiać się na tym, co nas dzieli. Trzeba mieć coś wspólnego z tymi, z którymi dzielimy pracę lub życie prywatne, ale niekiedy różnice są tym, co pozwala nam się rozwijać i zmieniać na lepsze. 

Paul Géraldy powiedział kiedyś, że trzeba być trochę podobnym, by się rozumieć i nieco różnym, by się kochać – absolutnie się z nim zgadzamy! 

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.